Warrnambool Golf Results

Saturday

EVENT: Monthly Medal
DATE:Feb 17th 2018
SLOPE: 120
BALL COMP: 36
PLAYERS: 182

A Grade:

1st: Kurt Batt 80-12-68 c/b (Lang Lang)

2nd: Adam Lawson 79-11-68 c/b

3rd: Gerard Lourey 80-11-69 c/b

B Grade:

1st: Aaron Clarke 83-15-68

2nd: Jai Casamento 87-18-69

3rd: Rob Urquart 82-13-69

C Grade:

1st: Gerald Shanley 87-19-68

2nd: Graeme Good 90-21-69

3rd: Paul Oprean 93-22-71

Monthly Medalist:

Gerald Shanley

Ladies Winner:

Jenny Day 103-32-71

 

Nearest the Pins:

2nd: Yani Marris

9th: Cyril Turland

13th: Brian Porra

15th: Mark Alexander

Ladies NTP:

9th: Jane Barton

13th: Jane Barton

 

Eagles : 

Next Week: Par

Tuesday Veterans

Event:Stableford
Sponsor: Bojangles Trophy
DATE: Feb 21st 2018
SLOPE: 120
BALL COMP: 34
PLAYERS: 48

Winner Bojangles Trophy: 

Mick Corbett 42

R’Up:

Kevin Ryan 42

3rd:

Ronnie Cole 39

Nearest The Pins:

2nd: Don Steel

9th: Phil Fitzhardinge

13th: Tony Wooley

8th 2nd shot: Don Wallace

15th: Brian Fitzgibbon

16th 2nd shot: Mick Ray

Vets Award Winner:  

Starters Next Week: Ray Carter Peter Grenfell Dennis Stringer

Next Weeks Event:  2 Man Ambrose

Marjorie Robinson Bowl

Event: Day 1, 4BBB Day 2 Marorie Robinson Bowl 4 Peron Ag Stableford
Sponsor:
DATE: Feb 19th&20th 2018
SLOPE: 120
BALL COMP:Day 1 – 38, Day 2 – 31
PLAYERS: Day 1-128, Day 2-108

DAY ONE

Division One: 

Winners: Tricia Sullivan (15) Marlene Hodges (25) 43pts

R’Up: Carmel Hughes (24) Marian McKenzie (23) 42pts

3rd: Julie Neumann (13) Sally Hood (18) 40pts – Horsham


Division Two:

Winners: Judy Rafferty (34) Gwenda Malseed (34) 45 pts – East Fram.

R’Up: Helen Dixon (31) Phyl O’Connor (35) 42 pts

3rd: Ann Glennon (27) Shirley Scimonello (44) 41 pts

DAY TWO

Winning Team & Marjorie Robinson Bowl Champions: Marian McKenzie, Maida Gilbert, Carmel Hughes & Di Sullivan 133

R’Up: Jenny Day, Robyn Chandler, Lori Adams, & Annette Lumsden 124

Teams Event: Marian McKenzie, Maida Gilbert, Carmel Hughes & Di Sullivan

A Grade: 0-18

Winner: Di Robinson (10) 33 c/b

R’Up: Jill Heinz (12) 33

3rd: Marion Venn (12) 33 c/b

B Grade: 19-25

Winner: Di Martina (22) 36

R’Up: Marian McKenzie (23) 35

3rd: Carmel Hughes (24) 33

C Grade: 26+

Winner: Jan Irvine (30) 38

R’Up: Maida Gilbert (32) 35

3rd: Jenny Day (32) 34

Nearest The Pins:

DAY ONE

9th: (A) Martina Whelan – Grampians (B) Anne maree Dyer – Flinders (C) Trish Reinheimer – Horsham

13th: (A) Di Johnson – Rich River (B) Rosemary Walters – Warrnambool (C) Phyl O’Connor – Warrnambool

DAY TWO

9th: (A) Sherene Healey – Cobden (B) Kym Erbacher – Ballarat (C) Karen Payne – Hamilton

13th: (A) Lyn satchell – Hamilton (B) Di Paterson – Rich River (C) Jan Irvine – Peterborough

Thursday

STABLEFORD PRO COMP
DATE: Feb 22nd 2018
SLOPE: 120
BALL COMP:  35 pts
PLAYERS: 130

1st Place:

Adam McLeod (19) 41 Pts c/b

2nd Place:

William Hand (18) 41 Pts

3rd Place: 

Jay Smythe (13) 40 Pts

Nearest the Pins

2nd: Sam Astbury

9th: James McLeod

13th: David Warnaar

15th: Daniel Kenna

 

Eagles :